Nowy rower – jaka konstrukcja jest dla ciebie?

Piękna pogoda zachęca do wychodzenia na dwór. Zachęca również do podejmowania aktywności fizycznej. Wiele osób zgromadziło przez czas pandemii i lockdownów dodatkowe kilogramy których chcą się teraz pozbyć. Możliwości na to jest wiele, tak jak wiele jest aktywności które nam w tym pomogą. Niestety mając bardzo słabą kondycję nie będziemy w stanie zacząć biegać. Problemem może też okazać się podjęcie próby walki o lepszą sylwetkę na siłowni. W takiej sytuacji bardzo ciekawą propozycją wydaje się być jazda na rowerze. Oprócz plusów wynikających z aktywności fizycznej, rower pozwala nam na ciekawe wędrówki i zwiedzanie interesujących nas miejsc. Jaki zatem rower wybrać, aby jak najbardziej się z niego cieszyć? Na to odpowiadamy poniżej. 

Wytrzymałość – rower MTB

Na początku zaczniemy od typu roweru który jest najczęściej wybierany przez nowych adeptów tego sportu. To, że jest wybierany najczęściej nie oznacza, że jest najlepszym wyborem. Ludzie często decydują się na wybór roweru MTB, ponieważ brakuje im wiedzy i przekonania co do tego gdzie będą jeździć rowerem. Rower MTB typu hardtail jest bardzo uniwersalną konstrukcją, która pozwoli nam na zabawę na bezdrożach i w miarę efektywną jazdę po szosie (mając gładsze opony). Z kolei MTB full suspension na grubych oponach z dużym bieżnikiem będzie jeszcze lepszy w terenie, ale bardzo zmęczy nas na szosie. 

Prędkość – rower szosowy

Jeśli nie interesują nas bezdroża, las traktujemy jako miejsce dobre na wyprawę po grzyby, a nie wyprawę rowerową, lubimy wysoką średnią prędkość i szybkie docieranie do celu, powinniśmy skupić się na rowerach szosowych. Ilość podtypów rowerów szosowych jest bardzo duży, dlatego osoba niedoświadczona może się w tym zagubić. Na początek proponujemy kupić coś niedrogiego, coś co wprowadzi nas w świat kolarstwa szosowego, ale nie obciąży nas aż tak finansowo. Bardzo lekka, karbonowa szosa na dobrym osprzęcie może kosztować tyle ile dobry samochód. 

Wszechstronność – gravel

Jeśli nie możemy się zdecydować na MTB lub rower szosowy, warto pomyśleć o rowerze szutrowym. Gravel z wyglądu przypomina rower szosowy, jednak za sprawą dużo grubszych opon świetnie spisuje się w lekkim terenie. Jeśli nie jeździmy po górach i bardzo wymagających szlakach offroadowych, a do tego chcemy osiągać lepszą prędkość na szosie, warto przemyśleć pomysł zakupu roweru typu gravel.

5/5 - (3)