Jak zadbać o swoją formę przed wakacjami?

Wszyscy wiemy jak ważne jest prowadzenie zdrowego stylu życia i utrzymywanie swojego ciała w dobrej formie, jednak myślimy o tym szczególnie intensywnie gdy zbliżają się wakacje. To zwykle czas, gdy nasz organizm poddawany jest większej ilości wyzwań związanych z wysiłkiem fizycznym, czy to ze względu na wyjazdowe urlopy wypoczynkowe, podczas których nierzadko zdobywamy górskie szczyty lub maszerujemy przez wiele godzin, czy też z powodu pogody, która zachęca do aktywnego spędzania czasu na łonie natury lub podczas miejskich wydarzeń kulturalnych. Czasami jednak, zwłaszcza podczas zimowych miesięcy, trudno nam znaleźć motywację i zacząć dbać o własną formę. Jak sobie z tym poradzić?

Postaw na metodę małych kroczków i regularność

Najważniejsza jest konsekwentność w działaniu, dlatego zamiast narzucać sobie ostre tempo, zacznij na spokojnie, tak by nie zrazić się już na początku. Jeśli stawiasz na bieganie, nie forsuj się od razu do granic możliwości. Zacznij od marszobiegu na krótkich dystansach. Pozwalaj sobie również na tzw. „cheat day”, czyli dzień, w którym nie robisz dosłownie nic, a jedynie pozwalasz się regenerować swojemu ciału i umysłowi. Pamiętaj, że lepszy efekt przyniesie Ci niezbyt długi bieg kilka razy w tygodniu, niż morderczy maraton raz na kilkanaście dni.

Zmotywuj się aplikacją

Na rynku istnieje obecnie wiele aplikacji na telefony komórkowe, których zadaniem jest wspieranie użytkownika w procesie kształtowania tężyzny fizycznej. Ich funkcje to nie tylko rejestrowanie i monitorowanie postępów, ale także motywowanie do wysiłku. Choć może się to wydawać banalne, odblokowywanie kolejnych poziomów, wirtualnych odznak czy medali potrafi przynieść sporo satysfakcji i być dodatkowym powodem, dla którego zdecydujemy się by jednak nie rezygnować z kolejnej tury ćwiczeń. Istnieją aplikacje dedykowane różnym formom aktywności fizycznej, ale największą popularnością cieszą się te dotyczące biegania i jazdy na rowerze. Często da się w nich znaleźć także uzupełniające zestawy ćwiczeń, które można włączyć do swojej codziennej rutyny, tak by zapewnić sobie bardziej wszechstronny rozwój formy.

Poszukaj inspiracji w sieci

W dobie Internetu warto skorzystać z jego dobrodziejstw i dać się zainspirować działalnością innych ludzi. Poczytaj wpisy na blogu sportowym https://sportowi.pl/, obejrzyj budzący natchnienie materiał wideo, w którym ktoś dokumentuje swoje postępy, doinformuj się na temat różnorodnych ćwiczeń i sprzętu sportowego. Podziała to na Ciebie mobilizująco oraz pomoże dobrać formę treningów, która będzie dla Ciebie najbardziej optymalna i pozwoli Ci rozwinąć skrzydła. 

Kup sobie coś ładnego

A na koniec, pół żartem pół serio… Kup sobie coś! To mogą być buty do biegania, zestaw hantli, skakanka lub mata do ćwiczeń. Czasami nic nie dopinguje lepiej niż pachnący nowością sprzęt, z którego możemy skorzystać. Lub z którym możemy się pokazać – w tym przypadku jest to objaw próżności, na który można przymknąć oko!

5/5 - (1)