Bezpieczny seks

Niestety, temat antykoncepcji jest w naszym społeczeństwie traktowany jako temat tabu, a nie podstawowa wiedza która powinien przyswoić każdy młody człowiek. Mimo, że w szkole podstawowej prowadzi się naukę WDŻ, to przekazywana tam wiedza nie jest wystarczająca. Bardzo często słyszy się o młodych osobach które zostały rodzicami. Często ciąża w młodym wieku krzyżuje plany na przyszłość, a wynika właśnie z zaniedbania i niewystarczającej wiedzy. Poniżej opisujemy podstawowe sposoby na antykoncepcję, które nie tylko mogą zapobiec nieplanowanej ciąży, ale też mogą zapobiegać złapaniu wielu chorób. 

Prezerwatywy

Najczęściej stosowaną metodą antykoncepcji są prezerwatywy. Jest to mechaniczny sposób antykoncepcji który zapobiega dostawaniu się nasienia do ciała kobiety. Mimo, że jest to najpopularniejszy sposób, warto zaznaczyć, że nie jest najskuteczniejszy. Według skali Pearla która określa skuteczność antykoncepcji, prezerwatywy mają od 5 do 15 punktów. Oznacza to, że od 5 do 15 osób na 100 zalicza wpadkę stosując prezerwatywy jako jedyną antykoncepcję.

Tabletki antykoncepcyjne 

Tabletki antykoncepcyjne, to antykoncepcja przyjmowana w formie oralnej, zawierająca syntetyczne odpowiedniki hormonów, stąd zwyczajowa nazwa – tabletki hormonalne. Ta metoda antykoncepcji jest najskuteczniejsza spośród wszystkich, jednak mocno wpływa na organizm kobiety. Tak jak w przypadku męskich prezerwatyw oddziaływanie na organizm jest zerowe, w przypadku tabletek antykoncepcyjnych jest inaczej – wpływają one na działanie układu hormonalnego kobiety, co czasami może wiązać się ze skutkami ubocznymi. Zaletą tego sposobu jest fakt, że tabletki może przepisać tylko lekarz ginekolog po konsultacji z pacjentką. To znacznie obniża ryzyko wystąpienia niechcianych skutków ubocznych.

Stosunek przerywany

Dosyć nieodpowiedzialny i mało skuteczny, choć bardzo lubiany, stosunek przerywany jest bardzo popularny wśród osób uprawiających seks. Niestety często dochodzi do wpadek, kiedy stosunek przerywany jest jedyną stosowaną formą antykoncepcji. Oprócz tego, że ta metoda antykoncepcji jest bardzo nieefektywna, może prowadzić do zarażenia którąś z chorób układu rozrodczego. 

Oceń nas!