Pierwszy samochód – jak się do tego zabrać?

Kupno pierwszego samochodu zawsze wiąże się z ograniczeniami. Prawo jazdy uzyskuje się zazwyczaj w młodym wieku, przez co nie ma się jeszcze dużej ilości pieniędzy. Trzeba pamiętać, że niekoniecznie najtańszy samochód jest gwarancją oszczędności w dłuższej perspektywie czasu. Jakie powinny być najważniejsze cechy pierwszego samochodu? Pierwszy samochód powinien być też dostosowany do umiejętności początkującego kierowcy. To właśnie najmłodsi uczestnicy ruchu drogowego są najczęstszą przyczyną wypadków, dlatego powinni oni najpierw potrenować z instruktorem. Dobrym pomysłem może okazać się szkolenie bezpiecznej jazdy, na którym poznamy wiele zagrożeń i będziemy umieli się do nich odpowiednio przygotować.

Bezpieczeństwo 

Wiele osób w młodym wieku kupuje najtańszy samochód, który może być zagrożeniem na drodze. Ważne są dodatkowe zabezpieczenia, związane z hamowaniem. Podstawą w samochodzie powinien być system bezpieczeństwa ABS lub ESP. Ważne są także poduszki powietrzne, nieoceniane w razie nieprzewidzianych zdarzeń. W razie większych funduszy warto sprawić sobie kamery cofania i czujniki parkowania. Początkujący kierowcy mają często problem z podstawowymi manewrami na parkingu. Dodatkowo bezpieczeństwo może zwiększyć zielony listek na tyle pojazdu. 

Oszczędność 

Na koszt samochodu wpływa wiele różnych czynników. Niekoniecznie najtańszy pojazd na rynku aut używanych będzie najoszczędniejszy. Zależy to od wielu czynników, takich jak dostępność części albo dotychczasowa eksploatacja. Samochód z dużym przebiegiem ma szansę szybciej się zepsuć niż nowy. Informacje na temat oszczędnych samochodów z pewnością dostarczy blog motoryzacyjny. Należy też zwrócić uwagę na spalanie, bo przy wrastających cenach benzyny można stracić mnóstwo pieniędzy. Ciekawą opcją może być pojazd na gaz. 

Niezawodność  

Rynek samochodów używanych często czeka na mniej obeznanych kierowców. Często nie mają oni pojęcia o dodatkowych uszkodzeniach. Samochód dobrze jest sprawdzić z kimś bardziej doświadczonym. Powinno się zwrócić uwagę na trwałość części i bezawaryjność systemów. Należy zwłaszcza uważać w przypadku starszych samochodów z dużymi przebiegami. Ważne jest też posiadanie ważnego przeglądu technicznego, co może świadczyć o tym, że właściciel dba o swoje auto. 

5/5 - (1)