Na co uważać kupując używany samochód?

Używane samochody cieszą się w Polsce sporą popularnością, szczególnie że kupić można zarówno roczne, jak i kilkunastoletnie pojazdy różnych producentów. Jest to jednak zakup związany z pewnym ryzykiem, dlatego też kupujący nie powinien pochopnie podejmować decyzji. Chcesz dowiedzieć się więcej o motoryzacji? W takim razie zajrzyj na blog https://mercedesem.pl/. Podczas zakupu używanego pojazdu należy dokładnie sprawdzić ofertę, by później nie żałować wydanych pieniędzy. 

Sprawdzenie stanu technicznego

Podstawową czynnością przed sfinalizowaniem transakcji jest sprawdzenie stanu technicznego pojazdu. Należy sprawdzić podwozie (stan przewodów hamulcowych, ewentualne wycieki, korozję) oraz stan nadwozia. Najlepiej, jeśli czynność ta zostanie zlecona w warsztacie – cena przeglądu nie jest wygórowana, a pozwala wykryć usterki, które mogą przysporzyć kupującemu wiele kłopotów. Sprawdzenie stanu technicznego pozwala określić realną wartość pojazdu i daje pewność, że kupujący będzie mógł cieszyć się samochodem bez konieczności ciągłego usuwania awarii.

Bezwypadkowość

Kolejną kluczową kwestią jest ustalenie, czy pojazd brał udział w kolizjach. Wiedzę tę można uzyskać dzięki sprawdzeniu grubości powłoki lakierniczej przy pomocy specjalnego miernika. O ustalenie tej kwestii warto poprosić w warsztacie – mechanik sprawdzi, czy elementy konstrukcyjne pojazdu nie są naruszone, jak wygląda mocowanie zawieszenia czy stan podłogi. Należy również sprawdzić numery szyb – w ten sposób można ustalić, czy któraś z nich była wymieniona.

Komplet dokumentów

Osoba kupująca samochód musi zadbać o to, by otrzymała komplet dokumentów – jest to dowód rejestracyjny, polisa ubezpieczeniowa, karta pojazdu. Strony powinny sporządzić umowę, w której zostanie zawarta data i godzina sprzedaży pojazdu, opis stanu technicznego, dane identyfikacyjne pojazdu oraz jego cena. Niezbędne jest podanie danych osobowych kupującego oraz sprzedającego – adresu zamieszkania, numeru PESEL, serii i numeru dowodu osobistego. Brak dopełnienia formalności może skutkować problemami przy zarejestrowaniu pojazdu, a brak kompletu dokumentów może całkowicie uniemożliwiać tę czynność.

5/5 - (2)