Rodzaje ortez i ich przeznaczenie

Orteza jest jednym z najlepszych obecnie używanych aparatów ortopedycznych, który używany jest to usztywniania i utrzymywania stawu w określonej pozycji w celu leczenia. Poprawne stosowanie tego sprzętu może nie tylko znacząco poprawić proces leczenia, ale nawet w dalekiej perspektywie pozwolić odstawić wozek inwalidzki.

Jakie występują rodzaje ortez?

Ortezy kończyn górnych
Ortezy tego typu podzielić można na te stabilizujące staw barkowy, łokcie, dłonie i staw nadgarstkowy. Orteza stawu barkowego stosowana jest zarówno w przypadku urazów, jak i profilaktycznie dla zabezpieczenia przed uszkodzeniem przez osoby znaczącą narażające swoje mięśnie na przeciążenia. W takim wypadku stabilizator stawu barkowego zapobiega zbyt dużemu naciąganiu więzadeł i nadwyrężaniu ścięgien. Podobnie sprawa wygląda w przypadku ortezy stawu łokciowego i nadgarstkowego. Również i one szeroko wykorzystywane są nie tyle w przypadku leczenia, ile zapobieganiu uszkodzeniom przez osoby narażone w codziennym życiu na zbyt silne skręcenia lub naciągnięcia.

Ortezy kończyn dolnych
Ten typ ortez swoje główne zastosowanie znajduje w przypadku leczenia różnego rodzaju złamań i skręceń dolnych części kończyn, takich jak kostki, staw skokowy, czy też samą stopę. Nie mniej nie można wspomnieć o pozostałych rodzajach ortez z tego zakresu, jak chociażby tej dotyczącej staw biodrowego czy też stawu kolanowego. Orteza stawu biodrowego bardzo często zakładana jest jednocześnie z ortezą ud. Ma to na celu poprawne unieruchomienie, jak również zapewnienie poprawnego zakresu ruchu, który nie będzie po pierwsze skutkował złym leczeniem, a po drugie umożliwi w miarę rozsądne przemieszczanie się. Orteza kolanowa używana jest oczywiście do różnego rodzaju uszkodzeń tego stawu, jak również jako forma profilaktyki urazów i bólów stawu rzepkowo-udowego, oraz uszkodzenia wiązadeł.

Gdzie kupować takie ortezy?
Wydawać by się mogło, że tak zaawansowany medycznie sprzęt będzie ciężki do kupienia, jednak jest to zadanie stosunkowo łatwe. Najlepiej jest w tym celu odwiedzić sklep internetowy, który będzie po pierwsze odpowiednio wyposażony w każdy potrzebny rodzaj ortezy, a po drugie umożliwi jej zakup bez wychodzenia z domu, co będzie niezwykle wygodne.